Fiora
Mare
Sole
Renova
Teras
Zirvekent
Gaziemir
 

Ev almayı düşünen genç arkadaş, yarın napacaksın?

3 Haziran 2014

man-ponderingYarın ne yapacağını ve niyesini biliyor musun? Senin gibi düşünen bir bankacı anne ne yapacak merak ediyorsan okumaya devam et lütfen.

Ben şanslı doğanlardanım… Babam benim kadar şanslı değilmiş ama ailesine güvenli ve rahat bir hayat yaratmak için senelerce ve çılgınlarca çalıştı. Bize verdiği en önemli değer de sahip olduklarımızı korumak ve geliştirmek için çok çalışmamız gerektiğiydi.

Baba olduktan sonra bazı şeyleri daha farklı görmeye başladım; ailen için güvenli bir hayat yaratmak sadece korunaklı bir sitede ve güvenlikli bir evde oturmakla bitmiyor. Önemli olan onların bugünleri kadar geleceklerini de güvenceye alacak girişimlerde bulunmak. Para kazanırken yarını düşünmeden harcamak eğlenceli olabilir ama önemli olan çalışma hayatı bir şekilde bittiğinde aynı akara sahip olabilmek.

Büyüklerimden duyduğum ve bir şekilde aklımda kalan 4 önemli öneri şöyle;

–          Bütçe yapmayı öğren; Tüm harcamalarından sonra maaşından kalan para tasarruf demek değil. Tasarruf edeceğin miktarı belirleyip ona göre para harcamak gerekiyor. Genel prensip aylık eve giren paranın %10’unu bir kenara koymak.

–          Sen maaş için çalışırken, kazandığın maaşı da senin için çalıştır. Yani kendi paranın patronu ol. Seni yormadan kazandıracağı işlere yönlendir.

–          Kira geliri en güzel gelirdir.

–          Parayı doğru harcamak, kazanmaktan daha zordur. (Bunu Altay eski başkanlarından rahmetli Rıdvan Burteçin söylemişti; kendisi çok tutumlu birisi olarak bilinirdi)

Projelerimizin birinden ev alan tek ebeveyn bankacı bir anne şöyle bir hesap yapmıştı; ‘emekli olduğumda çocuğumla beraber rahat yaşayabilmek için bugünün parasıyla aylık 10.000 TL gelirim olsun istiyorum, bunun için de kira geliri 1000 TL olan 10 adet dairem olana kadar çalışacağım’ demişti. Bizden aldığı toplamda 4. Dairesiydi…

Sizin de böyle hedefleriniz var mı?

Serdar Dağıstan – Palmiye Park fanatiği ve Emlak Gurmesi